Feszült helyzetben indult el a közös uniós gázvásárlás harmadik köre

Feszült helyzetben indult el a közös uniós gázvásárlás harmadik köre

Bár szinte tele vannak az európai gáztárolók, „a gázpiaci helyzet azonban továbbra is feszült. Ezért ébernek kell maradnunk, és folytatnunk kell a közös gázvásárlásokat a stabil és megfizethető ellátás biztosítása érdekében" – ezzel a nyilatkozattal indította el ma a közös uniós gázvásárlási mechanizmus harmadik körét Maros Sefcovic, az Európai Bizottság illetékes alelnöke.

Kiderült: meglepően sokan ráugrottak a kényes helyzetben a közös gázvásárlási lehetőségre

Kiderült: meglepően sokan ráugrottak a kényes helyzetben a közös gázvásárlási lehetőségre

„Meghaladta a várakozásainkat”, hogy immár 101 cég regisztrálta magát vevőként, vagy eladóként a közös uniós energia platformon, és közülük 65 cég már az első szakaszban vételi ajánlatot is beadott – jelentette be a Reutersnek Maros Sefcovic. A témáért felelős európai bizottsági alelnök a Bloomberg TV-nek azt is hangsúlyozta, hogy még a mostani, relatív alacsonyabb gázárak sem elfogadhatók, hiszen magasabbak, mint a sokéves átlag, és a közös gázvásárlási lehetőséggel is az a céljuk, hogy minél lejjebb szorítsák a gázárakat az energiaigényes ipari fogyasztók megsegítése érdekében is. Ez érthető, főleg annak tükrében, hogy a Goldman Sachs és a Nemzetközi Energia Ügynökség szakértői szerint még mindig törékeny az európai gázpiaci helyzet, és jöhetnek még ártüskék az őszi-téli hónapokban.

Felfedték Brüsszelben: tolonganak az eladók, hogy elláthassák gázzal az EU-t

Felfedték Brüsszelben: tolonganak az eladók, hogy elláthassák gázzal az EU-t

Óriási eladói érdeklődést tapasztalunk a világ minden tájáról a közös uniós gázvásárlási kezdeményezés iránt, hiszen több mint 50 cég jelezte már, hogy eladna gázt az EU-ban – jelezte a Bloombergnek adott interjúban Maros Sefcovic (képünkön középen). Az Európai Bizottság alelnöke azt már nem domborította ki annyira, hogy maga a közös uniós gázbeszerzés iránt visszafogott érdeklődés látszik a tagállamok, a társult tagok és a cégeik felől, hiszen a következő 3 évre összesen csak 24 milliárd köbméternyi gázvásárlási szándékot jeleztek eddig a vevők.

Versenyképességi csomag bejelentésére készül az Európai Bizottság

Versenyképességi csomag bejelentésére készül az Európai Bizottság

A következő hetekben az Európai Bizottság egy sor javaslatot terjeszt elő az európai ipar és versenyképesség javítására, ez különösen sürgető a jelenlegi, kihívásokkal teli helyzetben - jelentette ki Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja (címlapképünkön) Brüsszelben kedden.

Folytatódik a Brexit-saga: Brüsszel és London is köti az ebet a karóhoz

Folytatódik a Brexit-saga: Brüsszel és London is köti az ebet a karóhoz

Továbbra is komoly aggodalomra ad okot, hogy az Egyesült Királyság kormánya a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréhez kapcsolódó észak-írországi jegyzőkönyv végrehajtásában az egyoldalú megoldások útjára kíván lépni – jelentette ki Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja, miután megbeszélést folytatott Liz Truss brit külügyminiszterrel csütörtökön. Truss szerint viszont elfogadhatatlanná váltak azok a kereskedelmi fennakadások, amelyeket a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréhez csatolt észak-írországi protokoll okoz a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti áruforgalomban.

Az EU nem enged a Brexit ügyében

Az EU nem enged a Brexit ügyében

Nem lehetséges a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréhez kapcsolódó észak-írországi jegyzőkönyv újratárgyalása, az Európai Unió egységes e kérdésben - jelentette ki Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja kedden.

Brexit:

Brexit: "Ez a politikai jóakarat igazi próbája"

Fel kell gyorsítani a megbeszélések ütemét, és eredményközpontú tárgyalásra van szükség Londonnal a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréhez kapcsolódó, alapvető fontosságú észak-írországi protokoll megmentésére és végrehajtására - közölte Maros Sefcovic pénteken, miután megbeszélést folytatott Londonban az északír protokollal kapcsolatban.

Két napot adott Brüsszel a briteknek, hogy visszavonulót fújjanak

Két napot adott Brüsszel a briteknek, hogy visszavonulót fújjanak

Az Európai Unió arra kéri az Egyesült Királyságot, hogy szeptember végéig vonja vissza az új belső piaci törvénytervezetet, amelynek jelenlegi formájában való elfogadása a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodásban foglaltak, és a nemzetközi jog rendkívül súlyos megsértését jelentené - jelentette ki az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja hétfőn.

Brexit: a színpadon mosolyognak, a függöny mögött rugdosnak a felek

Brexit: a színpadon mosolyognak, a függöny mögött rugdosnak a felek

Bár a brit kormány tett egy erősen bizalomromboló lépést a belső piaci törvény brit alsóházi elfogadtatásával, az EU úgy tesz, mintha mi sem történt volna: ma is Londonban egyeztet az uniós Brexit-ügyi főtárgyaló, jövő héten Brüsszelben folytatják a tárgyalások kilencedik körét és látszólag minden halad a kereskedelmi megállapodás felé. Csak közben az EU október elején várhatóan jogi lépéseket tesz a brit kormány belső piaci törvénye miatt, míg a brit kormány arra figyelmezteti a cégeket, hogy készüljenek a megállapodás nélküli kizuhanásra. Furcsa kettősség mellett telnek tehát ezek a hetek.

Bejelentette az Európai Bizottság az idei munkaprogramját

Az Európai Bizottság első, 2020-ra vonatkozó munkaprogramja méltányos, klímasemleges, a digitális átállás beindítására összpontosít, legfőbb célkitűzése az, hogy élni tudjunk az egyidejűleg zajló ökológiai és digitális átállás teremtette lehetőségekkel - közölte szerdán Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős biztosa a munkaprogram bemutatásakor szerdán.

Összekülönbözött Merkel és Macron, de 3 héten belül jöhetnek a nagy döntések

A kedd esti informális EU-csúcs után is megmaradt a látványos nézetkülönbség Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök között arról, hogy ki lehet az Európai Bizottság következő elnöke. Míg a kancellár egyértelműen Manfred Weber néppárti csúcsjelöltet támogatja, addig a francia elnök vagy Michel Barnier Brexit-főtárgyalót, vagy olyat, aki tud franciául is. Macronhoz hasonlóan Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is azt hangsúlyozta: az idén megüresedő négy uniós csúcsposzt felére női vezetőnek kell kerülnie, így például az állítólag a V4-ek által is támogatott Kristalina Georgieva, a Világbank bolgár származású vezérigazgatója is abszolút versenyben van Margarethe Verstager versenyügyi biztos mellett. Tusk és Merkel tervei szerint a június 21-22-i EU-csúcson "csomag megállapodás keretében" már dűlőre kellene jutni a személyi kérdésekben.

Időhúzásra játszanak az oroszok a gázvitában

Időhúzásra játszanak az oroszok a gázvitában

Eredménytelenül ért véget az EU közvetítésével Ukrajna és Oroszország között az orosz gáz ukrajnai tranzitútvonalának jövőjéről tartott egyeztető tárgyalás. A hétfői megbeszélésen született egyetlen konkrét megállapodás értelmében májusban folytatják az egyeztetéseket. Az ukránok szerint az oroszok időhúzásra játszanak.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ügyfélkapu-mizéria: egy újabb szolgáltatás kiesése fenyeget ügyintézési káosszal
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.